Vykuřovadla, analogie a čaro

Slíbila jsem nějakou všeobecnou osvětu, co se týče vykuřování všelijak libovonnými dýmy a parami divobylin. Ale použít lze rovněž pryskyřice nebo kůry stromů, mechy a lišejníky, vzácně houby, dříve i minerální látky (spíše v symbolické rovině a jen jako příměs – například magnetit, drcené polodrahokamy, síra aj.) a dokonce i animální a hominální záležitosti (ambra, pižmo, bobrovina, cibet, hyraceum, skořápky mlžů, kostní prášek, krev aj.), byť v současnosti už se z etických důvodů nahrazují vegetabilními vykuřovadly. Ta živočišná (a lidská) se také často mají za doménu černé magie a okrajově též temnější verze spagyrie, která jinak světu dala hermetické léky a čaromocné tinktury (mnohonásobné destiláty obohacené o mnohonásobné pevné spaliny téže byliny neb živočišné složky) vhodné pro nejrůznější rituály a magickou práci vůbec a na jejichž základě se dá postavit důmyslná vykuřovací směs – obvykle ušitá na míru konkrétnímu magickému záměru, nicméně tohle už silně překračuje původní záměr našeho dnešního zamyšlení a tudíž své zabíhavé myšlení raději vrátím zpět k vykuřovadlům, ačkoli ke spagyrii nebo alespoň jejím základním principům se pravděpodobně někdy v budoucnu vrátím).

Teď budu tak trochu skákat z tématu na téma a třeba z toho nakonec něco vypadne… Čich dosahuje nepřímo i do těch částí mozku, které souvisí s pamětí, pozorností a psychosomatickou integrací. Vůní / pachem se tak dá ovlivnit mysl včetně procesu myšlení, duševní koncentrace nebo naopak uklidnění, napojení na jiné sféry bytí, než jsou ty fyzické apod., s čímž souvisí i imaginace, usnadnění meditace apod.

K té paměti: Nezapomenu na to, jak jsem před několika málo lety šla kolem nějaké budovy a najednou mě do nosu přímo bacila velmi libá vůně, při které se mi vybavila dávno zasutá vzpomínka z útlého dětství, o které jsem ani nevěděla, že ji mám. A takových zapomenutých a zaprášených šuplíků je v mozku opravdu hodně… Práce s vykuřovadly je tedy i objevitelská!

Pro uvolnění žádoucích éterických látek, které posléze působí na naše smysly a nepřímo i mysl (jako taková drobná spirituální berlička, která pomůže našeho ducha naladit na příhodnou notu či přímo navodit změněné stavy vědomí), je nutné nahřívání. Jak už bylo načnuto výše, vykuřovadla můžeme pálit (na uhlíku, na kamnech, na horkém kameni), nebo zahřívat párou (horkou vodou, vapováním a částečně tento efekt přináší i potní chýše, ačkoli ta je spíše kombinací obou zmíněných cest – pálením a napařováním), kdy se uvolní éterické látky a tyto zapůsobí na duchu i na těle, čehož se dá vcelku rozumně využít i v šamanské praxi. Zmínit bychom měli i éterické/esenciální oleje, které se tradičně extrahují z rostlin šetrnou parní destilací nebo tlakem a okrajově také parfémy (teď mám na mysli hlavně ty přírodní a ideálně komponované na míru – pro posílení kvalit té které bytosti).

Občas můžeme zažívat i překvapivě velkou škálu účinků u jedné byliny – když budete kupříkladu pít nálev z kozlíku (též známého pod názvem valeriána nebo baldrián), uklidní vás, uvolní svaly a učiní váš spánek hlubším a mocnějším, ale když budete vdechovat jeho dým nebo páry (jakkoli lehce odpudivé), bude mít taktéž výrazně euforizující účinek (je to samozřejmě individuální, každý vůči tomuto máme jinou citlivost). Stejně tak bude rozdíl, když ho macerujete v lihu – některé látky se vám prostě v (ne)obyčejné vodě neuvolní.

Dobrý bylinkář tohle samozřejmě bude vědět a řekne vám k tomu podstatně víc než já, která se jen brodím při okraji…

Urban shamanism

 

Ukročíme-li od přírodních podříší, VYKUŘOVADLA dle účelu dělíme na:

Purifikační (očistná a ochranná)

  • očista prostoru/osob před rituálem, aby bylo možno vstoupit do posvátného času bez zátěže z běžného profánního života, vymezení magického kruhu atd.
  • při magickém útoku/narušení prostoru/na ochranu vlastní psychické integrity
  • kdykoli cítíme, že něco není v pořádku – a je úplně jedno, jak moc iracionální náš pocit je, protože tohle je přesně to, s čím šamanismus pracuje – pokud vám instinkt říká, že je potřeba se nějak očistit/ochránit, udělejte to
  • někdy to může napomoci i procesu uzdravování nebo nabytí síly po nemoci, abyste symbolicky vyhnali z domu, co tam nechcete a lépe se vám tam dýchalo, případně jako součást většího úklidu, uzdravení krajiny apod.

=> do této kategorie řadíme například nať šalvěje lékařské (vynikající očista při rituálech, dezinfekce), kořen anděliky lékařské (na ochranu – jde o velmi mocnou sluneční bylinu), kuličky jalovce obecného (starými hojně užíván jako univerzální ochranná záležitost přitahující dobré vlivy), jantar (očistný, uzdravující, posilující; dobře se také snoubí s benzoe), pelyněk černobýl (má zahánět zlé síly), nať tymiánu obecného (ten je výborný například k očistě místnosti po nemoci nebo přímo k napařování horních dýchacích cest v kombinaci s mořskou solí*), semeno černuchy seté (proti temným bytostem), okvětí měsíčku lékařského (když potřebujeme vnést do svého nitra trochu sluneční síly), oman (uzdravuje, pomáhá v temnotě), palo santo (má se za to, že odstraňuje otisky špatných energií), rozmarýn (rozjasnění mysli, dezinfekce), třezalka (obranná, zahání temné síly), yzop (čistí mysl) aj.
=> zvláštní podkategorií jsou tzv. „tabákové pasti“, do nichž chytáme „osobní démony“ nebo jiné nehmotné neřádstvo, ale to už jsme za hranou vykuřovadel
=> další podkategorií jsou tzv. „vymítací vykuřovadla“ (výše uvedená + hořec, sporýš, dříve například i rybí srdce a játra na popelu z kadidla)
* o ochranné síle soli si také v budoucnu něco povíme

Exaltační (navozující změněné stavy vědomí)

  • jde především o stimulanty exaltovaných stavů mysli, kdy je tato „povýšena nad běžné“, chceme-li se dostat do nějakých konkrétních hladin mysli, čehož využijeme při nejrůznější spirituální práci (jednak při speciálních rituálech a jednak ve chvílích, kdy se nám z různých důvodů nedaří dosáhnout svými silami povznesenosti mysli přirozeně a potřebujeme meditovat apod.

=> sem řadíme například vavřín (navozuje posvátnou atmosféru), damianu (euforizující účinky, milostná magie, beltainové záležitosti), sandarak (projasňující mysl), muškátový oříšek (euforizující účinky), mastix (zahání temné pocity, prohlubuje meditaci, projasňuje mysl), styrax (beltainové záležitosti), peruánskou myrhu (spojuje s Matkou Zemí, bystří smysly, zvyšuje soustředění), květ čínské skořice (beltainové záležitosti, odstraňuje napětí, čímž činí odpoutání od těla snazším), hřebíček (posiluje intuici, nabuzuje vnitřní sílu) a další

Divinační

  • věštecká

=> k nim patří zejména listy vavřínu vznešeného, nať šalvěje bílé, kůra styraxu, dřevo quasie, jeřabiny apod.

Invokační a evokační

  • vhodná pro vzývání (invokaci) nějakých božských/nás přesahujících fenoménů
  • pro aktivní přivolávání (evokaci) jiných bytostí/planetárních kvalit/astrálních sil/efektů vůbec

=> tady neuvedu konkrétní příklady, protože to je hodně široké téma, nicméně co se týče planetárních sil, odkážu vás na můj podrobnější výpis níže)

Materializační

  • zhmotňující transempirické entity a síly (mimo nás) umožňující kondenzaci námi evokovaných bytostí
  • zvědomění si negativních emocí (v nás), abychom je později mohli uvolnit a zbytečně nás neblokovaly v dalším vývoji

=> v prvním případě je v této oblasti nejčastěji skloňovaný pelyněk pravý, dále šalvěj a heřmánek (přičemž plané rostliny jsou vždy mocnější než pěstované), dříve i kostní prášek, zvířecí krev, lilie, mandragora apod. 
=> v druhém případě je vynikajícím prostředkem dračí krev (nic tak neuvolní negativní emoce jako toto – z vlastní zkušenosti a pozorování)

Meditační 

  • ty vás takzvaně hodí do pohody, uvolní tělo, utiší mysl, sníží stres, ale ducha zaostří na vzdálený cíl (což je přesně to, co vyžaduje správné rozjímání)

=> kadidlo, damara, ale i tabák

Speciální

  • pro jiné magické účely, jako např. přivolání štěstí, zdraví, lásky, spánku apod.
  • pro práci s amulety nebo krystaly (o tom někdy více)
  • pro účely aroma-masáží (tam samozřejmě můžeme pracovat i se silicemi)
  • pro další účely

=> tam už je to o našich konkrétních potřebách, o nichž se můžeme pobavit třeba někdy osobně nebo i na Amonitím Facebooku, pokud budete potřebovat)

 

Každá kniha o vykuřovadlech a magických bylinách samozřejmě tvrdí něco jiného, takže jde hlavně o osobní cítění a přístup konkrétního člověka.

To, co funguje mně, nemusí fungovat nutně vám a naopak. Tady shrnuji jednak nějaké osobně vypozorované principy a jednak to, v čem se mi shoduje více autorů klasických knih s touto tématikou. Tedy ne že bych si myslela, že staří oslové hýkají lépe. 😉

Myslím, že s vykuřovadly je dobré experimentovat, protože jen tak se rodí zkušenost. 

Urban shamanism II

 

Solární, lunární a planetární kuřidla:

Slunce ☉ – heřmánek pravý, andělika lékařská, ibišek, parmská fialka, levandule, červený santal, třezalka tečkovaná, ománské kadidlo, hvozdík zahradní, olivovník, pomerančovník, skořice cejlonská, šafrán setý, zeměžluč

Měsíc ☽ – aloe, blahovičník, citroník, jasmín, kafr, kamélie japonská, leknín, lilie, mák, mastix, meduňka, puškvorec, réva, santal bílý, sléz, šrucha zelná, vrba bílá, zimolez

Merkur ☿ – agáve, aloe, alojsie, anýz, bedrník, fenykl, granátové jablko, jablečná šťáva, jablečník, jalovec, jetel, kadidlo, kmín, kopřiva, kozlík, len, levandule, majoránka, mandloň, máta, mandragora, mastix, muškátovník, pelyněk brotan, pískavice řecké seno, saturejka, šáchor

Venuše ♀ – ambra, ananas, bez černý, bříza bělokorá, hrách, hrachor, hrušeň, hruškovec přelahodný, chrpa, ibišek, jabloň, jahodník, ječmen, jitrocel, kardamom, kontryhel, kopretina, koriandr, kosatec, kozlík, lékořice, lopuch, maliník, meruňka, muškát, myrrha, myrta, orlíček, ostružiník, pšenice, růže, řimbaba, sedmikráska, slivoň, šeřík, sporýš, tymián, vanilka, violka vonná, vratič, zlatobýl, žito

Mars ♂ – aloové dřevo, bazalka, borovice, cesmína, cibule, česnek, dračí krev, galgán, hloh, hořec, chmel, kopřiva, křen, labdanum, mařinka, máta polej, mrkev, pelyněk pravý, pepřovníky, tabák, trnka, zázvor

Jupiter ♃ – aloe, anýz, brutnák, bukvice lékařská, čínská skořice, fialka, fíkovník, hřebíček, kaštany jedlé i nejedlé, lípa malolistá, netřesk střešní, sezam, smetanka lékařská, šafrán, šťovík, tavolník, yzop, zimolez

Saturn ♄ – kromě nedoporučitelných (jako je blín, bolehlav, čemeřice, durman, fazol, mandragora, oměj, routa, rulík, tis) lze s úspěchem použít břečťan, cypřiš, divizna malokvětá, fenykl, jilm plavý a polní, kdouloň, konopí, kmín, kostival, laskavec, magnetovec (práškový), mák, přeslička rolní, různé druhy rdesna, tamarind, topol bílý

Asi bychom neměli zapomenout ani na spojení s Matkou Zemí (🜨, ♁) které lze vylepšit například guggulem, myrrhou, opopanaxem, peruánským balzámem, šalvějí,  dříve i pižmem a dalšími vykuřovadly…

 

Živlová kuřidla (od nejjemnějšího živlu k nejhrubšímu):

oheň 🜂 (povaha suchá, horká) – bazalka, cedr, cibule, česnek, dub, hořčičné semínko, jalovec, kadidlo, kopřiva, máta, pepř, skořice, třezalka, zázvor
vzduch 🜁 (povaha vlhká, horká) – akácie, anýz, borovice, cypřiš, chmel, jablečník, jalovec, jmelí, lískové oříšky, lišejník, pistácie, růže
voda 🜄 (povaha vlhká, chladná) – aloe, bez, borůvka, bříza, hrušeň, chrpa, leknín, myrrha, oves, pivoňka, rýže, řepné semeno, třešňové listy, violka, drcené lastury apod.
země 🜃 (povaha suchá, chladná) – dřišťál, hrách, jitrocel, kdouloň, kmín, meduňka, měsíčnice, petržel, pšenice, reveň, žito

univerzální kuřidlo – šalvěj lékařská, orlářka drahocenná

To je jen pár zástupců samozřejmě, dalo by se jich najít mnohem víc. Obecně o vykuřovadlech živlových neb dle signatury lze říci, že kuřidla ohnivá a martická jsou vesměs byliny ohřívající, případně ostré až palčivé chuti, sluneční byliny obvykle milují plný osvit, vodní a lunární byliny jsou často takové, co rostou ve vodě, nebo vodu obsahují v míře přehojné či vodu přitahují, saturnské divobyliny jsou velmi často jedovaté, venušské sladce lahodné chuti či vůně a tak podobně – další analogie si už zajisté odvodíte sami.

Mohli bychom teď pokračovat i k vykuřovadlům dle znamení zvěrokruhu, ale to by tenhle článek nikdy neskončil a předpokládám, že už teď je tenhle vyčerpávající seznam TLDR. 🙂 Pokud by vás to přesto zajímalo, lze použít vykuřovadlo (ať už jednodruhové nebo směs) dle vládnoucí planety a živlu toho kterého znamení. 

Vzhledem k již výše zmíněnému faktu, že každý autor knih o magických bylinách neb kuřidlech vám bude tvrdit něco jiného, je lepší dát spíš na osobní pocit, zkušenost a intuici. Čímž netvrdím, že není dobré přečíst si něco v tom smyslu. Naopak – doporučuji načíst si o tom co nejvíc, a pak to důsledně zapomenout procedit skrz vlastní rozoumek a ušít si to na tělo svým vlastním potřebám. 🙂

Vernal Equinox

Zmíníme už jen vykuřovadla dle ročních dob a svátků velikých:

Hromnice / Imbolcsantal, vrbová kůra, kopál, lišejníky, trnka
Jarní rovnodennost / Ostaraviolka, dub, cedr, borovice, dračí krev
Čarodějnice / Beltainetřešňové květy/pryskyřice, bílé květy hlohu, damiana
Letní Slunovrat / Lithaandělika, heřmánek, jantary, květy plané růže
Dožínky / Lammas / Lughnasadhchrpa, myrrha, pšenice, žito
Podzimní rovnodennost / Mabonjalovec, hložinky, puškvorec, šípky
Dušičky / Samhainpelyněk, šalvěj, tabák, muškátový oříšek, kopál negro
Zimní slunovrat / Kračun / Yulejmelí, smrková pryskyřice, břečťan, kadidlo

(Uvedeny jsou zas jen jedny z mnoha…)

shamanism

 

VAROVÁNÍ PŘED MOŽNOU OTRAVOU:

Nezapomeňte na obezřetnost – pokud vás po vystavení se kouři začne bolet hlava (v extrémním případě může dojít i ke zvracení), je něco špatně – pravděpodobně jste použili poněkud jedovaté byliny nebo nadměrné množství pryskyřic. Zejména v potní chýši to může být nebezpečné. Při jednotlivých kolech v sauně proto doporučuji prostřídat pryskyřice s neagresivními bylinami, aby nikomu nebylo zle. To je jeden úhel pohledu. Ten druhý říká, že šamanské léčení nebývá moc komfortní a vyžaduje jisté oběti . 😉

Totéž můžeme říci i o vykuřovadlech složených, která rozlišujeme na:

  • sypká (běžná směs)
  • mazlavá (olejnatá, tukovitá, voskovitá – pokud chceme použít do vykuřovadla i éterické oleje a další tekuté přísady, můžeme jako fixativ použít arabskou gumu, která spojí ostatní vykuřovadla do harmonického celku)
  • destilovaná (spagyrická např.)

 

A na závěr ještě letmý průlet zlomky kultur, o nichž se nám dochovala nějaká více či méně chatrná povědomost:

Egypt – složité vykuřovací směsi s jistou dobou zrání, existuje několik „zaručeně pravých“ předpisů na kyfi (/kyphi)
Mezopotámie – Epos o Gilgamešovi se zmiňuje o cedru, myrrze a cypřiši, v Asýrii se prý zas používalo konopí
Řecko a Římvavřín (exaltační/divinační), tymián (ochranný/očistný) apod.
Keltovéheřmánek římský, propolis, jmelí… 
Slované – oblíbený byl zřejmě hlavně jalovec (/kadik => odtud kadidelnice a kadit – ve smyslu vykuřovat)
Indiánitomkovice vonná, bílá šalvěj, prach ze dřeva a kůry, tabák, laskavec (/amarant), pelyněk, borovice (ocoté), jedle, americký styrax, kakaové boby, koka, jalovec viržínský, mexický cypřiš, yerba santa…
Vúdú kult: údajně zahrnoval cca 200 aromatických olejů a 130 druhů kuřidel (vč. krve různých zvířat)
Indie – hlavně santal
Pravoslavníkadidlo, růžový olej, růžová voda, olivový olej…
Katolíci10 dílů kadidla, 1 díl styraxu, 4 díly benzoe

To je konec… 🙂

Napsat komentář